HSLS je dobio 53,5 posto glasova od 2000 delegata, drugi je SDP s 24,5 posto, a slijede HDZ s 9,8 posto, HNS sa 7,5 posto, HSS s 2,5 posto, HSP s 1,4 posto i HSU 0,8 posto glasova.
Od stranačkih predsjednika bili su Zoran Milanović (SDP), Vladimir Jordan (HSU), Josip Friščić (HSS) i Vesna Pusić (HNS), a ispred HDZ-a je došao sadašnji ministar znanosti, obrazovanja i sporta Dragan Primorac.
Sindikalni čelnici poručili su delegatima kako nisu tu da bi rekli koju će političku opciju podržati nego da bi ocijenili koja će politička opcija podržati njih.
Najviše se pljeskalo Ivanu Čehoku iz HSLS-a, dok su izviždani Dragan Primorac, kada je najavio da će svi nastavnici u četiri godine imati plaće veće za 61 posto, i bivši ministar Gvozden Flego (SDP), zbog dugova prema nastavnicima koje je ostavila bivša Vlada.
Sve stranke zauzele su se za više novaca obrazovanju i znanosti, više plaće nastavnicima, izgradnju škola i drugih objekata, cjeloživotno učenje i bolji obrazovni standard. Također se većina političara pohvalila da su oni sami ili članovi njihovih obitelji prosvjetari.
Čehok je rekao kako Vlada mora disati za obrazovanje i da premijer treba biti iz tog sektora. Hrvatska ima dobre učitelje ali će sa sadašnjom obrazovnom politikom postati zaostala.
"Ne smije se više događati da se gradi most za Pelješac, a studenti sjede na podovima", rekao je Čehok.
Milanović je rekao kako nije dovoljno samo povećanje plaća, već su važni i socijalni status i poštovanje nastavnika.
"Obitelj i škola dvije su temeljne stvari iz koje se gradi društvo", rekao je i najavio da će SDP obrazovanju namijeniti 50 posto više novca.
Dragan Primorac rekao je da treba nastaviti provoditi HNOS, državnu maturu i Bolonjski proces, što je započela sadašnja Vlada, te se zauzeo za besplatno obrazovanje od vrtića do studija.
Friščić se zauzeo da škole ostanu u svakom selu ili mjestu gdje postoje uvjeti.
"Otišli su doktori i veterinari, a učitelji su jedini ostali", rekao je Friščić dodavši da se bez toga Hrvatska ne može ravnomjerno razvijati.
Vesna Pusić ustvrdila je da obrazovanje treba postati središte razvoja, što se ne može osigurati bez svijesne političke odluke o osiguranju sredstava za to u proračunu.
Radoslav Galić (HSP) ustvrdio je da se u reforme ne smije ulaziti ako nisu stvoreni uvijeti te da se ne smije eksperimentirati. On je za centralizaciju školstva.
Vladimir Jordan je pak podsjetio da njegova stranaka ima puno iskustva u vezi vraćanja duga, pa ako bude na vlasti može pomoći i učiteljima oko tog problema.
|