Tica o kreditima: Svatko treba procijeniti svoju situaciju
Josip Tica, predsjednik Savjeta za gospodarstvo SDP-a, rekao je da je, ako je rata kredita jako velika u odnosu na primanja, rizik varijabilne kamatne stope jako visok jer nema prostora.
– U slučaju da rata nije značajna u odnosu na osobna primanja, onda možda postoji ratio da se i preuzme neki rizik iz jednog prostog razloga što i konverzije ponekad koštaju, rekao je Tica, dodavši da svatko treba procijeniti svoju situaciju.
Vidaković: Prilika za otplatu dugova
Vidaković je rekao da sada imamo prozor od šest do 12 mjeseci gdje možemo kompletno restrukturirati hrvatski dug i prilagoditi ga za vrijeme rasta kamatnih stopa.
– Idealno bi bilo da mi dugove otplatimo. Jer ako pogledate hrvatski proračun – hrvatski proračun je vrlo dobar do fantastičan. Mi smo prvih šest mjeseci imali rupu u proračunu 11 milijardi kuna. Nakon osmog mjeseca ta rupa je smanjena na 6. Vrlo je lako moguće da ćemo ove godine imati uravnotežen proračun. A imati uravnotežen proračun, i u isto vrijeme povećane prihode – što zbog potrošnje, što zbog inflacije – za političare uvijek znači samo jednu stvar, a to je kupovanje glasova, rekao je Vidaković, dodavši da sad imamo priliku da refinanciramo dugove, napravimo strukturnu reformu hrvatskoga duga i troška i otplatimo dugove zahvaljujući ekonomskom rastu koji ćemo ostvariti ove i sljedeće godine.
– Pitanje je hoće li to biti napravljeno, rekao je Vidaković.
Kroflin: Nemojmo stvari preuveličavati
Matija Kroflin, makroekonomist Matice hrvatskih sindikata, rekao je kako ekonomisti već dugo govore o potrebi normalizacije monetarne politike, koja podrazumijeva i postepeno povećanje kamatne stope. Situacija s inflacijom, dodao je, sada je otvorila pitanje hoće li to doći puno brže od onoga što smo do sada predviđali.
– Ključna stvar u vezi kamata zapravo je to što će se događati s inflacijom, rekao je Kroflin.
Rekao je da se možda u medijima previše baca šokantnih izjava te da se građane u prevelikoj mjeri plaši, na što je urednik i voditelj Mislav Togonal podsjetio na slučaj sa švicarcima poručivši: “Tko se jednom opeče, i na hladno puše”. Kroflin je uzvratio da govori o drugoj stvari – o nečemu što nas može dovesti u još veći problem, a sami ga potenciramo.
– Inflacija je problem, ne smijemo ga stavljati pod tepih, posebno moramo voditi brigu o najsiromašnijem sloju stanovništva, rekao je Kroflin.
– Međutim, nemojmo stvari preuveličavati jer zapravo situaciju pogoršavamo. A pogoršavanjem situacije oko inflacije potencijalno može doći i do pogoršanja situacije oko samih kamata. Naravno, naše kamate ne ovise o tome što se događa u Hrvatskoj, nego primarno o tome što se događa globalno, dodao je.
Kroflin je rekao da je Vujčićeva izjava, iako činjenično točna, možda bila politički nedovoljno promišljena.
– Ljudi, a i mediji su hipersenzibilizirani za određene stvari. I u tom kontekstu je ova izjava možda bila nedovoljno promišljena, rekao je Kroflin, na što je reagirao Tica rekavši da ima suprotan stav te da je Vujčićeva izjava bila fenomenalna.
– Već šest mjeseci se piše o inflaciji koje nema. Sad je tek, u devetom mjesecu je nastala. Inflacija je vrlo često i samoostvarujuća prognoza. Ako mislite da će biti – dogodit će se. U takvoj situaciji, ako Hrvatska bude imala višu inflaciju od zemalja iz okruženja, mi ćemo narušiti svoju konkurentnost. To će platiti industrijska proizvodnja, rekao je Tica.
Rekao je da je, u trenutku kada se zahuktalo vrlo nepažljivo praćenje inflacije u medijima, Vujčić izašao s takvom izjavom kako bi ohladio inflatorna očekivanja.
– Ono što mene smeta ovdje je zadiranje u samostalnost središnje banke, rekao je Tica, pojasnivši da misli na odgovorne osobe iz izvršne vlasti. Na Togonalovo pitanje misli li na reakciju premijera Andreja Plenkovića odgovorio je potvrdno.
– Ne može izvršna vlast napadati guvernera zato što se on bori za stabilizaciju cijena. To je nedopustivo u demokraciji, poručio je Tica.