Vlada našem resoru nije mater nego maćeha

Dok su se drugi ministri izborili za svoje sustave javnih i državne službe, ministar Fuchs je zaspao. Kako je tako kiksao? To je misterij

3. travnja 2025.

Viši predavač na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i član Velikog vijeća Sindikata, Marko Gregurić gostovao je u novom formatu Telegrama, podcastu Prvi glas gdje je govorio o cirkularnim štrajkovima tri obrazovna sindikata.

Sindikati zahtijevaju korektno pozicioniranje znanosti i obrazovanja u našem društvu i to ujednačavanjem pozicije s onom ostalih javnih i državnih službi. Naš je resor najlošije prošao novom reformom plaća, a Gregurić je to najbolje opisao jednom usporedbom.

„Ako imate troje djece i svo troje idu na fakultet – jedno je na pravu, drugo na medicini, a treće na Učiteljskom fakultetu pa vi kao roditelj ovom na medicini date džeparac od 30 eura tjedno, 20 ovom na pravu i ovom na učiteljskom date 10 eura. E tako je prošlo i obrazovanje ovom reformom plaća. Mi se osjećamo kao da nam Vlada (mater) nije mater nego maćeha“, rekao je.

Govoreći o nepravdama u sustavu dotaknuo se plaće redovitog profesora koji na kraju svoje karijere ima jednaku plaću kao sudac početnik – sudac Općinskog suda. S druge strane, početnici u sustavu obrazovanja i znanosti biraju se iz bazena 10 posto najboljih studenata, a njihova plaća niža je od prosječne plaće u Hrvatskoj. Pritom je to plaća koja se ne mijenja idućih 5 godina, a potom unatoč 10 godina u sustavu obrazovanja i znanosti, njihovo radno mjesto i dalje nije sigurno jer zaposleni su na ugovor na određeno.

Jako je veliki problem i sa službama koje su u resoru obrazovanja i znanosti potplaćene. „Voditelj referade i voditelj informatičkih službi ima koeficijent 2,2 i ima prosječnu plaću, naše čistačice imaju koeficijent ispod 1, a to su službe bez kojih mi ne možemo raditi. Naslonjeni smo jedni na druge. Kako ću ja raditi ako nemam logistiku, kako će oni raditi ako nema nas? Ako svima u sustavu plaće ne narastu, neće biti dobro“, naveo je.

Prokomentirao je tom prilikom i reforme koje u sustavu obrazovanja debelo kasne pa se prisjetio 1993. godine kada je kao student slušao predavanje profesora koji je tada najavio 9-godišnje osnovno obrazovanje. Prošle su 32 godine od toga, a od reforme ništa.

„Nedostaje angažmana ministra Fuchsa po pitanju reformi u našem sustavu. Dok su se drugi izborili za plaće svojih resora, gdje je bio na ministar? Kako je kiksao? To mi je misterij“, pitao se Gregurić.

Cijeli razgovor pogledajte na linku ispod:


Ključne riječi:

marko gregurić, NSZVO, sindikat, sindikat znanosti, štrajk 2025, štrajk u obrazovanju

Prednosti članstva