Ministarstvo po podacima kao Maksim po diviziji
Dok su se drugi ministri “laktarili” za koeficijente u svojim sustavima, ministar Fuchs je “spavao”. Sada, pak, cijelu javnost pokušava obmanuti pričama kako je sustav obrazovanja i znanosti prošao dobro
Ministarstvo znanosti i obrazovanja se na svojim konferencijama za medije posljednjih dana iz petnih žila trudi pokazati koliko su u aposlutnim iznosima rasle plaće učitelja, asistenata, profesora…
No, takav pristup je promašen jer u potpunosti ignorira razloge zbog kojih u ovom trenutku štrajkaju zaposleni u obrazovanju i znanosti. Problem nije u tome što plaće nisu rasle, već što su u nekim drugim sustavima rasle bitno više.
Dok su se drugi ministri “laktarili” za koeficijente u svojim sustavima, ministar Fuchs je “spavao”. Sada pak cijelu javnost pokušava obmanuti pričama kako je sustav obrazovanja i znanosti prošao dobro. Međutim, nema statistike kojom se takva teza može dokazati!
Zato, podsjetimo se na neke međuodnose i razloge nezadovoljstva u obrazovanju i znanosti:
- Asistent na sveučilištu, učitelj, nastavnik u prosvjeti – koeficijent 2,01
- Čuvar prirode u parku – 2,1
- Socijalni radnik – 2,17
- Asistent na Policijskoj akademiji – 2,3
- Biskupski vikar u MUP-u – 3,1
- Koordinator za medije i protokol u državnoj upravi – 3,25
- Savjetnik za pitanja dijaspore – 3,5
Ili podsjetimo se na javno objavljene podatke Jutarnjeg lista o rastu plaća u 2024. (godini uvođenja novih koeficijenata) u odnosu na 2023. godinu:
Ili pak na najnepovoljniju usporedbu za sustave prosvjete i znanosti – prosječne plaće u 2025. u odnosu na 2020. godinu:
Ključne riječi:
koeficijenti, ministar obrazovanja, MZOS, podaci o plaćama, Radovan Fuchs, štrajk