Najava petog cirkularnog štrajka u središnjoj Hrvatskoj
Nakon uspješnih štrajkova u Dalmaciji i Slavoniji, Istri, Kvarneru i Lici te onom na sjeveru Hrvatske, u petak štrajka središnja Hrvatska
Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Školski sindikat Preporod održali su konferenciju za medije 10. travnja na kojoj su najavili posljednji cirkularni štrajk, onaj u središnjoj Hrvatskoj.
Sindikati očekuju dobar odaziv i na ovaj štrajk jer u šest središnjih županija koje u štrajku sudjeluju – Bjelovarsko-bilogorskoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Zagrebačkoj županiji i Gradu Zagrebu okupljaju većinu sindikalnog članstva.
“Pozivam sve neodlučne, one koje nisu zaustavile prijetnje ministra Fuchsa ni Piletića, a ni državnog tajnika Mamića. Naš štrajk se drži, u nekim aspektima i raste. Očekujemo da će sutra biti vrhunac naših dvotjednih aktivnosti”, rekao je Željko Stipić.
Idemo dalje dok se ne prihvate naša tri zahtjeva, dva nematerijalna i jedan materijalni, a o tome hoće li nas nakon toga vladajući pozvati na dogovor ili ne, ovisit će i daljnje sindikalne akcije.
Konferencija za medije posvećena je i reformi strukovnog obrazovanja te o zahtjevu sindikata da se ista odgodi na godinu dana. O nepripremljenosti sustava za tu reformu govorili su Mirela Matijević Erceg, voditeljica pravne službe NSZSŠH, Ivica Inkret, nastavnik geologije na Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi u Varaždinu, Srebrenka Frajman Kovačić iz Obrtničke škole za osobne usluge i Snježana Vuk iz Strojarske tehničke škole Fausta Vrančića.
Cijelu snimku konferencije za medije pogledajte ovdje:
Ključne riječi:
sindikat, sindikat znanosti, štrajk 2025, štrajk u školama 2025, štrajk učitelja, štrajk učitelja 2025