Sindikati predali zahtjev za provjeru ustavnosti Zakona o plaćama
Sadržaj zahtjeva odnosi se na odredbu Zakona o plaćama koja predviđa otkaz ugovora o radu za zaposlenike koji u procesu ocjenjivanja ostvare ocjenu ‘ne zadovoljava’
Sindikat znanosti i Sindikat Preporod predali su Ustavnom sudu zahtjev za ocjenom ustavnosti dijelova Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama koji se tiču ocjenjivanja zaposlenika.
Konkretno, riječ je o članku 10. stavku 7. Zakona o plaćama koji omogućava otkaz zaposlenika koji je temeljem ocjenjivanja dobio ocjenu ‘ne zadovoljava’, rekao je Matija Kroflin na konferenciji za medije održanoj pred Ustavnim sudom RH. Istaknuto je kako navedena odredba Zakona nije u skladu s Ustavom jer ne prolazi testove prikladnosti, nužnosti i razmjernosti. Vlada ničim nije objasnila zašto je navedena odredba nužna i korisna za postizanje ciljeva Zakona. Ta odredba o otkazu naprosto strši i ne uklapa se u sam Zakon.
Osim što je neustavna, odredba Zakona nije ni interesno prihvatljiva za zaposlene u sustavu. Štoviše, problematična je za sve zaposlenike u sustavu jer omogućava zloupotrebe i stvaranje različitih oblika pritisaka.
“Sindikalni povjerenici ponekad nisu na istoj razini s ravnateljima škola i dekanima. Dapače, upozoravaju na nezakonite postupke, na loše tretiranje zaposlenika, ulaze u ‘sukob’ s istim čelnicima koji će u velikoj mjeri utjecati na njihovu ocjenu. S druge strane, sveučilišni profesori i znanstvenici često progovaraju o bitnim društvenim i političkim pitanjima. Hoće li se usuditi progovarati o takvim društvenim pitanjima sada? Hoćemo li imati sveučilišnog profesora koji će se usuditi pisati zahtjev za ocjenom ustavnosti ako zna da mu nad glavom potencijalno visi otkaz jer će netko vršiti pritisak na dekana, a onda dekan na njega?”, pita se Kroflin.
Na konferenciji za medije je istaknuto kako je sam zahtjev izradio profesor ustavnog prava, Đorđe Gardašević, a sudjelovali su i drugi stručnjaci.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod govori kako sporna odredba Zakona o plaćama sada donosi i treću mogućnost otkaza ugovora o radu. “Već postoje dvije mogućnosti. Jedna je Zakon o radu, a u osnovnim i srednjim školama otkaz je moguće uručiti i sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju”, rekao je.
Isti je slučaj i sa sustavom znanosti i visokog obrazovanja na koji se također odnosi mogućnost otkaza definirana Zakonom o radu, a s druge strane i mogućnost otkaza Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti.
Stipić zaključuje kako je iz pozicije Vlade, Zakon o plaćama u ovom obliku ‘zakon opasnih namjera’, ali iz pozicije sindikata on je ‘zakon propuštenih prilika’.
Ključne riječi:
Matija Kroflin, ocjenjivanje u javnim službama, sindikat Preporod, Ustavni sud, Ustavni sud sindikati, Zahtjev za ustavnosti ocjenjivanja u javnim službama, Željko Stipić