Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Sindikati organiziraju novi prosvjed na Markovom trgu – 14. prosinca u 12h

Prosvjed u organizaciji Sindikata znanosti i Školskog sindikata Preporod potaknut je nezadovoljstvom odredbama Zakona o plaćama, primarno sustavom ocjenjivanja te nepravedno postavljenim koeficijentima

Sindikat znanosti i Školski sindikat Preporod su na današnjoj konferenciji za medije najavili prosvjed koji će se održati u subotu, 14. prosinca u 12 sati na Markovom trgu.

Uz ta dva sindikata kao organizatore, prosvjedu će se prema indicijama koje imamo, vjerojatno priključiti i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske“, rekao je Matija Kroflin.

Prosvjed se organizira zbog nezadovoljstva novim sustavom ocjenjivanja koji bi u javnim službama trebao zaživjeti s prvim danom 2025. godine, a koji ne prepoznaje specifičnosti sustava znanosti ni prosvjete te je sindikatima u potpunosti neprihvatljiv. Posebice se to odnosi na institut otkaza ugovora o radu nakon samo jedne negativne ocjene zaposlenika uz primjenu kriterija koji su nejasni, nedorečeni i neprovedivi za veliku većinu radnih mjesta u tim sustavima.

„Ova dva sindikata su vrlo aktivna po pitanju Zakona o plaćama i popratnih Uredbi. Svoje protivljenje Zakonu o plaćama iskazali smo 24. listopada kada smo Ustavnom sudu predali zahtjev za ocjenu  ustavnosti zakona. Požurivali smo rad vijeća koje je jedino ovlašteno mijenjati koeficijente i predlagali promjene, 26. studenog smo predali zahtjev za redefiniranjem koeficijenata. Napravili smo sve što smo mogli napraviti. Imali smo i dva prosvjeda početkom godine, a sve to nadopunili predajom 40 tisuća potpisa nezadovoljnih koeficijentima. Sad se postavlja pitanje hoćemo li stati na tome i čekati ili ćemo nastojati rješavanje tih problema požuriti. Odlučili smo se za ovo drugo“, kazao je Željko Stipić pa nastavio: „Tri su zahtjeva. Prvo, izuzeti nas iz ocjenjivanja, a ako se to ne želi, onda svakako treba promijeniti cijeli taj koncept i vidjeti postoji li kakvo rješenje, drugo, izbaciti otkaz kao posljedicu ocjenjivanja u javnim službama i treće, brisati ograničenje od 20 posto na poseban dodatak“, rekao je.

Osim ocjenjivanja, veliko nezadovoljstvo među članovima sindikata vlada i zbog nepravedno postavljenih koeficijenata koji ponovno pozicioniraju zaposlene u obrazovanju i znanosti na začelje u odnosu na druge dijelove javnog sektora.

„Ključno je raditi pritisak, ukazivati na nezadovoljstvo da bi se izmjene Uredbe i koeficijenta uopće desile. Ako ne artikulirate čime ste nezadovoljni, ako nitko ne upozorava na probleme u sustavu, Vlada nema razloga otvarati Uredbu i raditi bilo šta po tom pitanju“, naglasio je Kroflin te istaknuo kako članovi razumiju da je pitanje koeficijenata permanentni proces i cilj sindikata, jer sve potrebne pomake nije moguće postići odjednom niti putem jednog prosvjeda.

Referirajući se na aktualne pregovore o osnovici i drugim materijalnim pravima, čelnici ova dva sindikata istaknuli su kako održavanje prosvjeda ni na koji način ne remeti njihov fokus na ostvarivanje zacrtanih ciljeva i zajedničkih zahtjeva sindikata javnih službi, a to je primarno rast osnovice od 10 posto i uvođenje naknade za topli obrok, već je komplementarno tim pregovorima. Naglasili su kako je osnovica krucijalno pitanje za sve zaposlene u javnim službama i da su u slučaju nepostizanja dogovora s Vladom RH spremni za sve oblike akcija, uključujući i štrajk.

„Sustav prosvjete je mjesto gdje možete zasaditi ideju nekog drugačijeg i boljeg društva, a u visokom obrazovanju i znanosti tu ideju razviti i rasplamsati. Stoga je neshvatljivo kako se tim sustavima ne može osigurati ono bazično, najosnovnije, a to je primjerena plaća“, zaključio je Kroflin.


Ključne riječi:

prosvjed na Markovu trgu, prosvjed zbog ocjenjivanja, sindikat, sindikat preporod prosvjed, sindikat znanosti prosvjed

Prednosti članstva