Sindikat znanosti neće potpisati Dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru
Iako ponuda predstavlja pomak Vlade, Veliko vijeće drži nedopustivim poziciju znanosti i visokog obrazovanja u novom sustavu koeficijenata te bi potpisivanjem ovakve osnovice Sindikat implicitno prihvatio postojeće nepravde
Na sjednici Velikog vijeća Sindikata, u ponedjeljak 30. prosinca 2024. godine, jednoglasnom odlukom odlučeno je da Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja neće potpisati Dodatak I Temeljnom kolektivnom ugovoru.
Veliko vijeće smatra da ponuda Vlade RH o rastu plaća za 3 posto od ožujka i 3 posto od listopada predstavlja pomak Vlade u odnosu na prethodne ponude, ali s obzirom da sindikati moraju voditi brigu o cjelini plaća svojih članova, koje ne čine samo osnovica, već i koeficijenti, Veliko vijeće je zaključilo kako bi potpisivanjem ovakve osnovice Sindikat implicitno prihvatio postojeće nepravde u novom sustavu plaća.
Naime, Veliko vijeće drži nedopustivim poziciju znanosti i visokog obrazovanja u novom sustavu koeficijenata, a koja je dovela do teških disbalansa prema drugim plaćama u javnom sektoru, kao i činjenicu da Vlada po tom pitanju 9 mjeseci nije poduzela ništa.
Veliko vijeće ističe i kako Sindikat već dvije godine s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih potpuno beskorisno pregovara o Kolektivnom ugovoru za znanost i visoko obrazovanje. I nakon izbora Ministarstvo ne pokazuje ozbiljnost i predanost u pregovorima. Kao da to nisu njihovi problemi, iako se radi o vitalnim pitanjima sustava. To je prava slika socijalnog dijaloga u Republici Hrvatskoj, o kojemu slatkorječivo, a bez kontakta s realnošću često govore predstavnici Vlade. To je slika socijalnog dijaloga koju Sindikat ne može prihvatiti.
Veliko vijeće smatra da je nužno i hitno izmijeniti koeficijente, vratiti relativne odnose u plaćama i zaključiti kolektivni ugovor.
Da se tako nešto učinilo i ako se tako nešto učini, potpisivanje Dodatka TKU bilo bi moguće i može biti moguće. Na podlozi pravednih koeficijenata, ponuđena osnovica bi imala težinu.
Veliko vijeće iskazuje i zadovoljstvo što je Vlada RH prihvatila argumentirane sugestije Sindikata Preporod, Sindikata srednjih škola i Sindikata znanosti o mogućim katastrofalnim posljedicama sustava ocjenjivanja u obrazovanju i znanosti i od njega odustala. Navedeno pokazuje da je sindikalni angažman oko ovog pitanja bio opravdan i efikasan.
Na kraju, ohrabruje što su ovakvu ponudu odbili i svi drugi obrazovni sindikati. Posebno Sindikat hrvatskih učitelja koji je ovakvim stavom napustio politiku koja je štetila članovima sindikata. Navedeno pokazuje da u sustavu obrazovanja i znanosti postoji relevantno nezadovoljstvo koeficijentima.
Ključne riječi:
odbijanje ponude, povećanje plaća, pregovori za TKU, veliko vijeće